Klimatyzacja- informacje ogólne
  Klimatyzacja - proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie żądanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).

  Zasada działania klimatyzacji jak każdego urządzenia sprowadza się do krótkiej reguły:
    "Pobrać energię w jednym miejscu i oddać ją w drugim"

  Proces ten wymaga zastosowania dwóch urządzeń: jednostki zewnętrznej (parownika) oraz wewnętrznej (skraplacza). Jednostki połączone są rurkami miedzianymi w krórych płynie czynnik chłodniczy (ten własnie czynnik przekazuje energie). Do jednostki zewn. (czasem wewn.) musi być podłączone zasilanie 220V (lub 380V).
  Sprężarka w skraplaczu zasysa czynnik chłodniczy w postaci pary z parownika poprzez przewód ssawny i spręża go. Czynnik chłodzący przechodzi w stan płynny. Sprężanie powoduje wzrost temp. (60-100°C) i ciśnienia, ciepło poprzez wymiennik zostaje oddane na zewnątrz. Schłodzony przez wentylator czynnik zostaje rozprężony w zaworze rozprężnym, przechodzi w stan gazowy, jego temperatura natychmiast opada (ok. 15-18°C). Czynnik trafia do parownika w ktorym wymiennik ciepła za pomocą dmuchawy oddaje chłodne powietrze, przejmując ciepłe powietrze z otoczenia. Cykl powtarza się.
  Czynnik chłodniczy oraz olej sprężarkowy przenoszony za pomocą czynnika są bardzo higroskopijne co oznacza że obecność wody mogłaby uszkodzić sprężarke i przewody w skutek korozji. Aby klimatyzacja działała prawidłowo cały układ musi być zamknięty, szczelny oraz wypełniony odpowiednią ilością czynnika chłodniczego.

Rodzaje klimatyzacji:
  Split oraz Multi-Split
Ścienne i ścienno-przysufitowe

   Jednostki ścienne są najbardziej populare wśród tego typu urządzeń. Charakteryzują się dużą wydajnością, cichą pracą, bogatą ilością zaawansowanych funkcji a jednocześnie korzystną ceną. Oferty modeli, zakres mocy i dodatkowa automatyka (np. zdalne piloty) są bardzo rozbudowane. Klimatyzator ścienny swoimi niewielkimi gabarytami i estetyką umożliwia montaż w dowolnym pomieszczeniu. Często jego rozmiar jest idelanie spasowany jeśli chodzi o możliwości aranżacji (np. szerokość jednostki równa szerokości futryny drzwi).

   Jednostki ścienno-przysufitowe montowane są bezpośrednio do konstrukcji stropowej. Ich budowa sprawia, iż powietrze płynie z dużą prędkością pod sufitem, następnie zwalnia i przepływ w pomieszczeniu jest równomierny. Dzięki temu ten typ klimatyzatora idealnie nadaje się do pomieszczeń wysokich, długich i o większej kubaturze gdzie górne partie pomieszczenia nie muszą być chłodzone lub nagrzewane równie dokładnie jak niższe.
Przypodłogowe

   Urządzenia przypodłogowe rzypominają kształtem i budową nowoczesny grzejnik, jednocześnie mogą być instalowane we wnękach i miejscach mało widocznych. Dzięki możliwości instalowania ich w dowolnym miejscu mogą być dobrym rozwiązaniem tam, gdzie inne klimatyzatory nie mogą zostać zainstalowane. Ten typ szczególnie często używany jest hotelach, lokalach, pałacach itp. gdzie styl, wystrój i aranżacja mają pierwszorzędne znaczenie.

Kasetonowe

   Typ kasetonowy instaluje się w konstrukcjach sufitów podwieszanych. Klimatyzatory te umożliwiają równomierną dystrybucje powietrza od punktu centralnego (kasetonu) dzięki czemu lokalizacja wewnętrznej jednostki jest praktycznie dowolna. Umożliwiają nawet 4-stronny nadmuch powietrza o bardzo dalekim zasięgu. Urządzenie tego typu jest najczęściej stosowane w pomieszczeniach biurowych, urzędach, sklepach, salonach i centrach handlowych, gdzie liczy sie estetyka wnętrza i wysoka wydajność.

Kanałowe

   Klimatyzator kanałowy umożliwia jednoczesne klimatyzowanie kilku pomieszczeń, kierując do nich powietrze o odpowiednich parametrach za pomocą odpowiednich kanałów. Temperatura nawiewanego powietrza ustawiana jest jako średnia ze wszystkich pomieszczeń, a powietrze rozprowadzane jest bardzo dokładnie i równomiernie. Tego typu urządzenia instalowane są w konstrukcjach sufitów podwieszanych jak również w innych nietypowych pomieszczeniach gdzie istnieje możliwość zabudowy. Używane są również tam gdzie na estetyke i oryginalność wnętrza kładziony jest szczególny nacisk.


Podstawowe funkcje klimatyzacji:
  CHŁODZENIE:
  Podstawowa, zasadnicza funckja każdego klimatyzatora mająca na celu utrzymywanie optymalnych warunków klimatycznych, czyli takich które dają poczucie komfortu. Pomagają w tym w pełni zautomatyzowane, inteligente funkcje sterowania z min. zapamiętywaniem ulubionych nastawów temperatury. Funkcja chłodzenia możliwa jest bez względu na warunki atmosferyczne i pore roku.

  GRZANIE:
  Klimatyzatory umożliwiają również ogrzewanie. Praktycznie przez cały rok można cieszyć sie stałą temperaturą pomieszczeń bez względu na warunki atmosferyczne i pore roku (Mitsubishi Electric zapewnia te funckje do nawet -25°C !) Jest to niezwykle ekologiczna i bardzo energooszczędna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, ponieważ wykorzystuje ona energię pobierając ciepło z powietrza i przekazuje ją do pomieszczenia. Moc wyjściowa najwydajniejszych systemów grzewczych jest 5-cio krotnie większa od poboru mocy! To min. dzięki zredukowanym do 40-50% kosztom energii ogrzewnictwo na zasadzie pomp ciepła szybko się rozwija i wyznacza nowe kierunki w technice grzewczej. Ten trend to przyszłość.

  WENTYLACJA:
  Systemem wentylacyjny może być zintegrowany z klimatyzacyjnym. Z pomieszczenia wyprowadzane jest 'stare' powietrze a zamiast niego wprowadzane jest świeże powietrze z zewnątrz. Daję to jeszcze większe poczucie komfortu i z pewnością jest zdrowsze. Gdy klimatyzacja jest wyłączona, wentylacja może działać niezależnie. Systemy wentylacyjne można oczywiscie instalować bez klimatyzacji.

  OCZYSZCZANIE:
   Czyste powietrze jest bardzo istotne, w szczególności dla alergikow. Jednostki wewnętrzne wyposażone są w filtry pochłaniające kurz (roztocza), pyłki, dym oraz wszelkie inne zanieczyszenia.

  OSUSZANIE:
   Klimatyzator w czasie chłodzenia osusza powietrze, co oczywiście zwiększa poczucie komfortu. Właściwy poziom wilgotności ogranicza lub zatrzymuje wzrost grzybów i pleśni, co ma ogromne znaczenie nie tylko dla alergików. Właściwa wilgotność w pomieszczeniu zapewnia również dłuższą żywotność urządzeń domowych.


Zalety klimatyzacji:
  Wpływ na samopoczucie i prace
  Klimatyzacja stworza warunki z temperaturą i wilgotnością w których człowiek czuje się najbardziej komfortowo- poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i efektywność. Najnowsze klimatyzatory wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając wilgoć i zapobiegając pleśni. Wszystko to osiągnalne jest bez zbędnych przeciągów ani hałasu. Taki stan fachowo nazywany jest komfortem cieplnym.
  Komfort cieplny - zespół cech mikroklimatu, który powoduje dobre samopoczucie człowieka. Odczucia termiczne człowieka odnoszą się głównie do równowagi cieplnej całego ciała. Na równowagę tę wpływa: aktywność człowieka, odzież jaką ma na sobie, jak również parametry otoczenia: temperatura powietrza, średnia temperatura promieniowania, prędkość przepływu powietrza i wilgotność względna.

   Z ogólnie zestawionych doświadczeń inżynierów klimatyzacji wynika, iż optymalne warunki dla ludzi wykonujących lekką pracę (np. praca biurowa) występują przy jednoczesnym spełnieniu następujących parametrów powietrza wewnętrznego:

  • temperatura: lato 20-26°C; zima 20-24°C
  • wilgotność wzgl: 40 - 60%
  • prędkość powietrza: 0,2-0,5 m/s
  Zmiana któregokolwiek z tych parametrów może powodować u ludzi odczucie duszności, parności lub przeciągu. W zależności jednak od aktywności i odzieży człowieka, przyjmuje się różne zakresy parametrów powietrza wewnętrznego. Oprócz odczuć termicznych, równie istotnym elementem komfortu jest przebywanie w czystym powietrzu o odpowiedniej zawartości tlenu.

  Wpływ na zdrowie
   Jakość powietrza w pomieszczeniu jest sprawą co do której przywiązywana jest coraz większa uwaga. Zanieczyszczone powietrze wpływa niekorzystnie na zdrowie, prędzej czy poźniej pojawiają się tego oznaki. Z oczywistych powodów dotyczy to głownie alergików. Obniżenie stężenia zanieczyszczeń poprzez osuszanie zapobiega rozwojowi niebezpiecznej pleśni lub grzybni, poprzez filtrowanie (róznego typu) eliminuje z powietrza drobnoustroje, pyłki, dym itp. Rodzaj filtra zależy od systemu jaki jest zastosowany. System ze zintegrowaną wentylacją wymaga mniej wydajnego filtra. Powietrze w jednostakch wewnętrznych jest także jonizowane ujemnie co ma na celu wyeliminowanie szkodliwego wpływu urządzeń elektronicznych, min. monitorów. Dodatkowo bardziej zaawansowane urządzenia wyposażane są w filtr plazmowy, który działa do 10 razy szybciej niż filtr konwencjonalny- z pomieszczenia o powierzchni 20 m kw. można wyeliminować nieprzyjemne zapachy w czasie ok. 0,5 h.

   Szybkie i energooszczędne technologie budowania domów zmniejszyły naturalną wentylację świeżego powietrza w celu oszczędności energii (zatrzymywaniu ciepła). Takie zabiegi w najgorszym przypadku doprowadzają do syndromu chorego budynku. Zlikwidowanie wentylacji pozwala zmniejszyć koszty jego ogrzania lub ochłodzenia. Ale oznacza to jednocześnie utrzymanie wysokiego poziomu wilgotności w budynku z powodu codziennej recyrkulacji tego samego powietrza i znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Kurz, dym, bakterie, pleśń, grzyby i gazy krążą po całym budynku. Klimatyzacja daje możliwości eliminacji tych niebezpiecznych symptomów pod warunkiem że jest zbudowana adekwatnie do potrzeb budunku (pomieszczeń).

  Podczas gdy klimatyzacja pracuje ze stała, niską temperaturą (przede wszystkim latem) mogą pojawić się problemy które niekorzystnie wpływają na niektóre osoby. W takiej sytuacji bardzo łatwo o przeziębienie ponieważ różnica temperatur między biurem a temperaturą zewnętrzną jest zbyt duża. Specjaliści podkreślają, że nie powinna ona przekraczać 7-8 °C. Dlatego istotną rzeczą jest podnoszenie temperatury w pomieszczeniu, gdy na dworze robi się coraz goręcej. Jeśli czas pobytu w pomieszczeniu klimatyzowanym ma być krótszy niż trzy godziny, to różnica temperatur powinna być jeszcze mniejsza i nie przekraczać 5°C.